Top
Blog
Bez kategorii Team building a Skala Współpracy
team-building

Team building a Skala Współpracy

Skala Współpracy to sprytne narzędzie do pracy z zespołami. Pomaga nam myśleć o zespołach, o tym, jak zwiększać ich efektywność, co robić, by budować zaufanie. Skala Współpracy jest niezwykle pomocna, kiedy prowadzimy team building dla zespołów.  Brzmi ciekawie? Zapraszamy do dalszej lektury!

Gdzie na Skali Współpracy jest Twój zespół?

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba cofnąć się o krok i ustalić, czym jest Skala Współpracy. Szerzej to narzędzie opisane jest tutaj: https://scaleofcooperation.com/pl/.  Na potrzeby tego wpisu wystarczy powiedzieć, że Skala Współpracy jest to niezwykle proste narzędzie, które opisuje typowe zachowania dla zespołów znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Skala Współpracy stanowi podstawę naszych działań – tak w zakresie team buildingu jak i szkoleń czy integracji.

Trzy światy współpracy zespołowej

W Skali Współpracy mówi się o trzech odmiennych światach: świecie przetrwania (ang. struggling), świecie unikania (ang. avoiding) oraz świecie współpracy (ang. cooperating). Każdy z tych światów rządzi się innymi prawami. W świecie przetrwania zespół koncentruje się na błędach i przeszkodach. Cel jest niejasny, obecny jest krytycyzm, szukanie winnych oraz cała gama trudnych emocji. Przebywanie w takim świecie na dłuższą metę grozi wypaleniem. Świat współpracy to świat zespołów, które świetnie współpracują. Można w nich usłyszeć wartościowy feedback, a dążenie do wspólnego celu jest nadrzędne. To świat możliwości i wyzwań. Po środku, między światem przetrwania a współpracy, jest świat unikania – czyli tego, co pomiędzy.

Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo niewiele zespołów, które decydują się na team building, jest w świecie przetrwania. Ma to uzasadnienie – w momencie, kiedy członkowie zespołu walczą o przetrwanie i grozi im wypalenie, mało kto ma chęć na wspólną zabawę. Jeśli już taki zespół zdecyduje się na wyjazd integracyjny, atmosfera na nim jest napięta. Nie ma gotowości do współpracy, otwartej komunikacji a jakiekolwiek refleksyjne omówienie działań zespołu jest praktycznie niemożliwe.

Równie mało zespołów znajduje się w świecie współpracy. To też ma logiczne uzasadnienie – tylko nieliczne zespoły potrafią zbudować taką kulturę wewnętrzną, w której prawdziwie efektywna współpraca jest możliwa. Team building z takimi zespołami to czysta przyjemność. Takie grupy są gotowe na refleksję, feedback, dzielenie się spostrzeżeniami i prawdziwą, efektywną i dającą satysfakcję współpracę.

Świat unikania a team building

Najczęściej trafiają do nas jednak zespoły, które wylądowały na Skali Współpracy gdzieś pośrodku – czyli w bardzo obszernej i różnorodnej strefie unikania. Są to zespoły, gdzie brakuje zaufania i odwagi dla prawdziwego feedbacku. Zespoły, w których miła atmosfera jest ważniejsza niż szczera i bezpośrednia komunikacja, unika się zatem trudnych tematów. Często też brakuje jasności co do celu, ale nikt nie znajduje w sobie odwagi, żeby o tym otwarcie powiedzieć. Jako trenerzy team buildingu często mamy do czynienia właśnie z takimi zespołami. Członkowie takich zespołów zapytani, co by zmienili w swoim sposobie funkcjonowania, często odpowiadają w nieco ironicznym tonie: „Nic, jesteśmy wspaniali”. Właśnie te zespoły mogą czerpać najwięcej z mądrego team buildingu. Mądrego, czyli takiego, który pomaga zbudować relacje oraz zaufanie niezbędne do tego, żeby przeskoczyć mur dzielący świat unikania od świata współpracy.

Jesteś ciekaw w którym świecie znajduje się aktualnie Twój zespół? Chciałbyś pomóc swoim pracownikom znaleźć się w wiecie współpracy – zapraszamy do kontaktu. Zaproponujemy team building dobry dla twojego zespołu, niezależnie od tego, na jakim etapie się znajduje.