Top
Atrakcje integracyjne online Art Building Czy team building online może być lepszy od stacjonarnego?

Czy team building online może być lepszy od stacjonarnego?

Jest koniec lipca. Ostatni nasz projekt stacjonarny odbył się 5 miesięcy temu i nie wiemy, kiedy to się zmieni. Coraz częściej dostajemy zapytania ofertowe o spotkanie integracyjne dla zespołu w Warszawie albo o stacjonarny team building w innym rejonie Polski. Nie wiemy jednak, czy to się wydarzy. Media prześcigają się w coraz to bardziej katastroficznych wizjach rozwoju pandemii jesienią. My, mówiąc wprost, bardzo tęsknimy za projektami na żywo. Tęsknimy za tym, żeby się spotkać z naszym zespołem na projekcie i wspólnie prowadzić team building w hotelu czy na przykład grę miejską w Kazimierzu Dolnym. Tęsknimy za energią grupy i tęsknimy za zmęczeniem po całodniowych spotkaniach integracyjnych. Wszystko razem jest idealnym powodem, by zastanowić się i napisać, czy pod jakimkolwiek względem spotkanie integracyjne online czy szkolenie online może być lepsze od stacjonarnego? Tak, poniżej odpowiadamy, dlaczego.

Spis treści:
Projekt online jest tańszy (i dobrze)
Team building online umożliwia integrację zespołów rozproszonych?
Niemożliwe dotąd formuły szkoleniowe stały się możliwe

Projekt online jest tańszy (i dobrze)

W branży szkoleniowo-eventowej jest to kontrowersyjny temat i wielu trenerów uważa, że stawki za team building online powinny być takie same, jak za ten stacjonarny. My się z tym nie zgadzamy. Mamy mniej kosztów przeprowadzając team building online i dlaczego zatem ta realizacja nie może być tańsza również dla klienta? Nie płacimy za benzynę, nie tracimy czasu na dojazd (czasem jest to 4-5 godzin w jedną stronę, by przeprowadzić 2-godzinne spotkanie integracyjne dla zespołu), nie płacimy wyższych stawek dla trenerów, którzy muszą być dłużej dyspozycyjni, a czasami muszą wyjechać w dzień poprzedzający team building, aby być w pełnej gotowości wcześnie rano. Przez to, że jesteśmy mniej obciążeni, możemy mimo częściowo niższych zarobków, lepiej wykorzystać czas – na przykład na drugi projekt tego samego dnia, co w przypadku realizacji stacjonarnej byłoby niemożliwe.

Team building online umożliwia integrację zespołów rozproszonych

Oczywiście 3-godzinne spotkanie integracyjne online nie zastąpi 2-dniowego wyjazdu z atrakcjami, ale z pewnością przyniesie jakieś korzyści dla zespołu. Niektóre zespoły są rozproszone po kilku państwach, a organizacja dla nich stacjonarnego spotkania wiązałaby się z wydanymi dziesiątkami tysięcy złotych, na co większość firm nie może sobie teraz pozwolić. Dzięki efektywnej kosztowo realizacji atrakcji online pracownicy mogą się lepiej poznać i – dzięki temu – bardziej komfortowo czuć w codziennej pracy zdalnej.

Niemożliwe dotąd formuły szkoleniowe stały się możliwe

Jeden z naszych najnowszych projektów online to Poranne Espresso. Jest to wielotygodniowa współpraca z klientem polegająca na regularnych, krótkich, 30-40 minutowych szkoleniach z zakresu efektywnej pracy zespołu (komunikacja, współpraca, regulacja emocji, feedback…). Pracownicy poznają podczas mini-wykładu jedną technikę opartą na naukowej teorii, a następnie otrzymują mailowo podsumowanie spotkania z ćwiczeniem na najbliższy tydzień. W kolejnym tygodniu następuje omówienie refleksji, tego, co udało się osiągnąć w praktyce oraz prezentacja nowej techniki. Jest to projekt, który w warunkach stacjonarnych z przyczyn organizacyjnych byłby niemożliwy do przeprowadzenia. Trening rozwojowy online kosztuje niewiele więcej od jednego, całodziennego szkolenia oraz z racji częstotliwości spotkań i rozłożenia w czasie cechuje się wysoką skutecznością.

Team building online nie zastąpi tradycyjnego, stacjonarnego spotkania, ale może pełnić funkcję przyzwoitego, kompromisowego rozwiązania przynoszącego zbliżone efekty. Podczas pandemii wszyscy zauważyliśmy, że niektóre działania mogą się odbyć przez Internet, mogą być równie skuteczne oraz prowadzić do niesamowitej oszczędności czasu. Dzięki temu, kiedy ograniczenia epidemiologiczne się skończą, firmy będą mogły bardziej świadomie wybierać, gdzie fizycznie powinny się ich zespoły się znaleźć, a my oczywiście będziemy przekonywać, że na stacjonarnym team buildingu :).