Top
CultuRallye – szkolenie z komunikacji

CultuRallye - szkolenie z komunikacji

CultuRallye to szkolenie oparte o zgrywalizowaną symulację, która nawiązuje do komunikacji wewnątrz organizacji.

Gdzie:

Cała Polska

Czas trwania:

2 - 4 godziny

Liczba uczestników:

od 9 do 70 osób

Język prowadzenia:

polski lub angielski

Atuty projektu:

angażująca, zgrzwalizowana formuła szkolenia

wnioski i refleksje przekładające się na codzienną pracę

trening działania w realiach VUCA

maksimum praktyki, minimum teorii

Szkolenie oparte o rozgrywkę CultuRallye zapewnia doświadczenie wyzwań, które pojawiają się podczas pracy w zmieniających się warunkach (zespołach, projektach, realiach rynkowych, ect.). Gra ma formę turnieju, który zastawia na uczestników „pułapkę” – gracze zakładają, że wszyscy grają według tych samych zasad. Czy na pewno? Dzieje się to w warunkach utrudnionej komunikacji – część gry rozgrywamy w milczeniu. Tak samo jak w organizacjach, uczestnicy odkrywają, że zasady w poszczególnych zespołach się różnią, ale również, że jest zestaw „niepisanych” zasad funkcjonujących równolegle do oficjalnych. Wszyscy jednak gramy w tę samą grę, a naszym celem jest wygrać. Jak się odnaleźć w takich warunkach?

Opis gry CultuRallye

Uczestnicy grają drewnianymi kostkami przy kilkuosobowych stolikach. Przebieg gry przypomina grę w kości połączoną z gestami. Co rundę skład przy stolikach się zmienia – co pozwala integrować się w różnych zespołach. Kiedy gracze przechodzą do nowych stolików zaczynają pojawiać się niejasne sytuacje i nieporozumienia. Gracze odkrywają, że każdy stolik rządzi się trochę innymi zasadami i przeżywają szok, bo zakładali, że wszyscy grają według spójnych reguł. Trudności te wzmocnione są przez regułę milczenia (jednakże gracze twórczo zastępują ograniczenia i porozumiewają się za pomocą gestów). Atmosfera rywalizacji wprowadza presję, w której jeszcze trudniej porozumieć się w gąszczu zasad, nowego zespołu i nowej sytuacji. Wszystko to jest metaforą funkcjonowania organizacji w świecie VUCA.

Obszary szkoleniowe

Doświadczenie gry jest emocjonujące i angażujące. Rozgrywka jest zwieńczona omówieniem zjawisk, które miały miejsce w jej trakcie. W „prawdziwym” życiu niejednokrotnie znajdujemy się w sytuacji nieustalonych zasad, a symulacja CultuRallye w wyrazisty sposób pozwala nam odczuć konsekwencje tego typu „niedopowiedzeń”.  Wnioski i refleksje, które pojawiają się podczas dyskusji, z powodzeniem można przenieść na realia codziennej pracy. Rozgrywka w CultuRallye może być punktem wyjścia do refleksji w następujących obszarach:

  • Autodiagnozy swojego podejścia i reakcji na zmiany (różne sposoby mobilizacji, działania, adaptacji, w sytuacji niepewności, chaosu, nieprzewidywalności)
  • Pokonania ukrytych założeń, które tworzą bariery w kontaktach interpersonalnych
  • Jak uspójniamy, standaryzujemy i wypracowujemy zasady w organizacji?
  • Komunikacji międzykulturowej: kontaktach z nowymi ludźmi, rozumieniem „obcych” kultur, jawnych i niejawnych zasad grupowych

Korzyści dla uczestników

  • Trening działania w realiach VUCA i znajdowania rozwiązań dla sytuacji nieoczekiwanych, potencjalnie spornych
  • Doświadczenie pułapki założenia, że wszyscy rozumieją zasady i procedury w organizacji tak samo, a bez doprecyzowania, komunikacji i uspójnienia – taka pułapka niesie ze sobą wiele konsekwencji.
  • Zrozumienie, że inni członkowie organizacji mogą kierować się innymi zasadami i kodami komunikacyjnymi, i że precyzyjna komunikacja jest kluczem do pokonania barier współpracy
  • Doświadczenie procesu wypracowywania wspólnych zasad i standaryzacji w zmieniających się warunkach

 

Jeśli szukasz pomysłu na rozwojowy, angażujący warsztat zespołowy, skontaktuj się z nami.

Zobacz też