Top
Blog
Bez kategorii Team building i integracja zespołu – kiedy najlepiej?

Team building i integracja zespołu – kiedy najlepiej?

Na pytanie: kiedy najlepiej zorganizować integrację zespołu można odpowiedzieć na kilka sposobów. Dziś odpowiemy na to pytanie od drugiej strony – kiedy nie jest dobry czas na team building.

 

Na zakończenie warsztatów integracyjnych często prosimy uczestników o informację zwrotną w ankietach ewaluacyjnych. Po jednym z projektów team buildingowych pewna osoba napisała, że w świetle problemów finansowych organizacji, integracja firmowa nie jest priorytetem, a fundusze mogłyby być wydawane znacznie mądrzej niż na team building. Z jednej strony można o tym pomyśleć, że to od nas zależy, czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta. Przecież tę samą sytuację można by skomentować „firma ma problemy finansowe, a jednak decyduje się przeznaczyć środki na firmowy wyjazd integracyjny i team building”. Z drugiej strony, w tym głosie jest jednak zawarta pewna prawda.

 

Niedawny raport McKinsey (klik) zwrócił uwagę na bardzo ciekawe zjawisko związane z pracą hybrydową. Badanie na grupie ponad 5000 pełnoetatowych pracowników (zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych lub korporacyjnych) wykazało, że w ponad 40% organizacji nie doprecyzowano, jaki tryb pracy będzie dominował w przyszłości oraz na jakich zasadach. W 28% przypadków komunikacja nie była konkretna, a zaledwie w 32% przedstawiono dokładnie, jak będzie wyglądała współpraca w nadchodzących miesiącach czy latach. Co więcej zauważono, że brak jasnej komunikacji w tej kwestii z pracownikami miał związek z wystąpieniem u nich objawów wypalenia zawodowego. Wytłumaczenie jest proste – nie dawało im to poczucia bezpieczeństwa poprzez względnie klarowną wizę przyszłości w firmie, a co do jednego wszyscy się chyba zgodzimy – aktualnie mamy wystarczająco dużo niepewności w naszych życiach.

 

Jakie z tego płyną wnioski?

 

Atrakcje integracyjne czy team building zazwyczaj są dobrym pomysłem, ponieważ dostarczają pozytywnych emocji, jednoczą oraz prowadzą do zacieśnienia więzi i lepszego poznania się, co bezpośrednio przekłada się na wyższy poziom zrozumienia, współpracy i satysfakcji z pracy. Chyba, że …. Pracownicy nie czują się komfortowo i bezpiecznie w danym momencie, co może nawet wynikać z chwilowego przytłoczenia projektami. Opisuje to piramida potrzeb Maslowa lub Skala Współpracy (klik). Bez zagwarantowanego poczucia bezpieczeństwa (co wynika chociażby z klarownych zasad współpracy, spójności i konsekwencji), team building czy wyjazd integracyjny będą strzałem w stopę, ponieważ nie spotkają się z odpowiednim poziomem gotowości emocjonalnej pracowników. To oczywiste. Nawet na kinowy hit trzeba mieć odpowiedni nastrój : )

 

Bazując na powyższych argumentach, zachęcamy naszych Klientów z całego serca, aby nie bali się – organizowali z nami wyjazd integracyjny, stacjonarne atrakcje firmowe czy team building online, ale… we właściwym momencie dla zespołu!

 

Zapraszamy do kontaktu!