Maszyna Goldberga – 10 lat w Teamformacji
W tym roku będziemy świętować dziesięciolecie Teamformacji, a to oznacza, że od 10 lat organizujemy między innymi kultową Maszynę Goldberga (znaną u nas w firmie jako Reakcja Łańcuchowa). Przeprowadziliśmy w tym czasie przeszło sto realizacji. To chyba wystarczający powód, by poświęcić jej osobny wpis : )
Zacznijmy od początku, co to jest Maszyna Goldberga?
Maszyna Goldberga to urządzenie zaprojektowane w celu wykonania prostej czynności w możliwie najbardziej skomplikowany sposób, zwykle za pomocą długiego łańcucha reakcji. Nazwa pochodzi od Rube’a Goldberga, amerykańskiego karykaturzysty, który słynął z tworzenia takich skomplikowanych i zabawnych maszyn. Budowa Maszyny Goldberga wymaga kreatywności, planowania, pracy zespołowej i umiejętności rozwiązywania problemów, co czyni ją ponadczasowym zadaniem integracyjnym dla firm.
Ile trwa budowa Maszyny Golderga? Gdzie ją można zorganizować?
Budowa trwa zazwyczaj od 90 do 150 minut. Sam projekt jest nieco dłuższy, ponieważ najpierw zapraszamy uczestników do rozgrzewki integracyjnej, a na koniec wspólnie świętujemy sukces i opcjonalnie omawiamy go pod kątem codziennej współpracy. Konstrukcja zazwyczaj odbywa się w wynajętej sali konferencyjnej lub hotelu, ale odpowiednie może się również okazać biuro klienta. Przyjmujemy przelicznik powierzchni sali 2m2/1 os, czyli min. 100m2 dla 50 osób.
Dlaczego pracownicy angażują się w budowę Maszyny Goldberga?
Zazwyczaj dążymy do upraszczania procesów, do optymalizacji i do jak największej efektywności działań. Podczas budowy Maszyny Goldberga mamy jedną z niewielu w życiu szans do jak największych komplikacji. Tak sformułowany cel oraz dostęp do bogato zaopatrzonego magazynu sprawiają, że już po kilku minutach wszyscy uczestnicy odnajdują w sobie pokłady wyjątkowej kreatywności.
„Czy Maszyna Goldberga dla naszego zespołu to na pewno dobry pomysł? Nie jesteśmy zbyt kreatywni”
Pomimo organizacji ponad stu projektów konstruowania Maszyny Goldberga, wciąż nas zaskakują zarówno uczestnicy, jak i osoby zamawiające. Uczestnicy potrafią wymyślić takie rozwiązania, których nie widzieliśmy nigdy wcześniej – które są innowacyjne i często dowcipne, a dodatkowo zazwyczaj kolorowe i po prostu estetyczne, ładne.
Osoby zamawiające natomiast, zaskakują nas brakiem wiary w swoich pracowników – nawet jeśli faktycznie wykonują oni mało kreatywne, analityczne zadania. Choć zawsze zabieramy na projekt książeczki z inspiracjami, zazwyczaj po kilku chwilach są one odrzucane, a w mózgach aktywują się obszary, które były uśpione : )
Książeczka z inspiracjami
Dziękujemy, że dotarłeś_aś do tego miejsca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Maszyna Goldberga, Skontaktuj się z nami!