Top
Blog
Team building Jaką ma moc team building dla zespołu?

Jaką ma moc team building dla zespołu?

W ostatnim czasie opublikowaliśmy kilka artykułów, odpowiadających na pytanie: kiedy najlepiej zorganizować team building albo od czego zależy jego sukces. Dziś odpowiemy na pytanie: jaką ma moc team building dla zespołu.

 

Team building, czyli co tak naprawdę?

 

Definicji jest wiele, ale dla nas są to aktywności, które sprzyjają lepszemu poznaniu się i pogłębieniu relacji. Spektrum jest dosyć szerokie – od krótkich zadań jak na przykład: która postać z bajki najlepiej ciebie charakteryzuje i dlaczego, poprzez projekty konstrukcyjne (np. maszyna goldberga) i gry scenariuszowe (np. Obcy są wśród nas) aż po dwudniowe projekty. Niestety w dynamicznie rozwijających się zespołach rzadko kiedy jest czas na dłuższe programy. Z naszego doświadczenia jednak wiemy, że to one mają największą moc. W takiej postaci team building to nie tylko integracja polegająca na lepszym poznaniu się, ale złożony proces grupowy oraz możliwość rozwoju pod okiem trenera.

 

Do czego może doprowadzić team building w zespole?

Każdy zespół jest oczywiście innym systemem i nie da się ich porównywać, natomiast pewnego projektu nigdy nie zapomnimy. Po jednym z dwudniowych programów (był to team building, do którego wykorzystaliśmy grę scenariuszową) uczestnik oznajmił zespołowi podczas tzw. rundki końcowej, że planował odejść z firmy z powodu otrzymanej lepszej propozycji zatrudnienia, ale po spędzonych wspólnie dwóch dniach po prostu nie może tego zrobić i postanawia zostać…

 

Żeby była jasność – to nie była wyłącznie nasza zasługa. Nie uważamy, że team building jest pewnym sposobem na retencje pracowników. Zorganizowana gra scenariuszowa dla zespołu oraz odpowiednia praca trenera były tylko pewnymi okolicznościami, w których wspomniana osoba poczuła, jak bardzo jest zżyta ze swoim zespołem. Niemniej, jak powiedziała: planowała odejść i gdyby nie dwudniowy team building, być może by to zrobiła.