Top
Team building Firmowy team building – najlepsze pomysły
firmowy team building

Firmowy team building – najlepsze pomysły

Jesteś liderem zespołu i zastanawiasz się, jaką atrakcję na wyjazd integracyjny zaplanować dla swoich ludzi? Pracujesz w HR i masz za zadanie zorganizować firmowy team building dla 3 działów? Już podpowiadamy, jakie pomysły są – z naszego doświadczenia – są najlepsze!

Spis treści:

Charakterystyka zespołu
Kondycja zespołu
Termin i pora

Charakterystyka zespołu

Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak uniwersalny najlepszy pomysł. Każdy zespół jest nieco inny i – co za tym idzie – ma inne potrzeby, które warto znać! Jedna grupa składa się z pełnych energii ludzi, którzy lubią wyzwania sportowe. W innym zespole większość to spokojni introwertycy, lubiący wyzwania logiczne. Pomysł na udaną integrację dla każdej z tych grup będzie inny! Im więcej szczegółów na temat zespołu, dla którego planujesz integrację, podasz firmie eventowej, tym większa szansa, że ich propozycja będzie trafiona. A co, jeśli zespół jest różnorodny i są w nim ludzie, których wiekowo dzielą dekady? Cóż, wtedy najlepiej postawić na różnorodność i wybrać np. na grę scenariuszową czy grę miejską.  Te atrakcje składają się z kilku mniejszych aktywności i zadań. Jedne spodobają się mózgowcom, a w innych odnajdą się ludzie o zacięciu sportowym. Dzięki temu podczas kilkugodzinnej integracji każdy znajdzie coś dla siebie i będzie miał okazję wykorzystać swoje talenty i najmocniejsze strony.

Podsumowując: najlepszy pomysł to taki, który bierze pod uwagę specyfikę i potrzeby konkretnej grupy. Dobierając ofertę dla klienta, zawsze zadajemy pytania, które mają służyć dopasowaniu propozycji do konkretnych ludzi

Kondycja zespołu

Jeśli planujesz firmowy team building czy wyjazd, a wiesz, że coś wisi w powietrzu w zespole, to dobrze się zastanów, czy to na pewno dobry pomysł. Być może lepszy będzie coaching zespołowy, który pozwoli nazwać to, co się dzieje w zespole i rozwiązać ewentualne konflikty. Jako organizatorzy wyjazdów i doświadczeni obserwatorzy grup dobrze wiemy, które zespoły czerpią przyjemność z wyjazdu, a które są tam tylko z poczucia obowiązku. Te drugie cechują powierzchowne rozmowy, brak chęci do podjęcia dyskusji czy wejścia w refleksję. Krótko mówiąc – jeśli w zespole są jakieś niezaopiekowane tematy, brakuje w nim zaufania, to wyjazd integracyjny jest zwyczajną stratą czasu, energii i pieniędzy. Ludzie będą się integrować i bawić tylko wtedy, kiedy inne, bardziej podstawowe potrzeby (np. poczucie bezpieczeństwa społecznego) są zaspokojone.

Termin i pora

Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyjazd firmowy, wie, jak trudno jest znaleźć termin, który pasowałby wszystkim zaproszonym. Urlopy, delegacje, pilne i ważne obowiązki służbowe czy rodzinne – wszystko to sprawia, że sporym wyzwaniem jest zebranie całego działu czy firmy w jednym czasie i miejscu. Z wielu lat doświadczenia wiemy jednak na pewno, że łatwiej o dobrą frekwencję na wyjeździe, jeśli odbywa się on w tygodniu, a nie w weekend.
Jeśli chodzi o porę roku, to wiosna i wczesna jesień są zdecydowanie najlepsze. Jest ciepło, ale nie upalnie, można skorzystać z dobrodziejstw natury i wyjść z integracją w plener – a to niemal zawsze dobry pomysł. Gorąco polecamy!