Top
Blog
Bez kategorii Najlepsze pomysły na integrację pracowników

Najlepsze pomysły na integrację pracowników

Oferta propozycji team buildingowych czy atrakcji integracyjnych jest obecnie bardzo bogata. Czasami trudno zdecydować się na jakieś rozwiązanie w obliczu takiej różnorodności.

W poniższym tekście przedstawiamy wybrane pozycje z naszej oferty, opisując jakich efektów można się spodziewać. Pokażemy też, czym poszczególne formaty się różnią. W tym wpisie koncentrujemy się na rozwiązaniach stacjonarnych. O propozycjach atrakcji integracyjnych online jeszcze napiszemy.

1. Maszyna Goldberga zwana też Reakcją Łańcuchową

Maszyna Goldberga jako atrakcja integracyjna powiła się na polskim rynku wiele lat temu. Istnieje wiele firm, które proponują tę atrakcje. Każda firma robi to nieco inaczej, ale ogólna idea sprowadza się do zaangażowania pracowników we wspólne budowanie skomplikowanej machiny.

Maszyna Goldberga w naszym wykonaniu to wyzwanie konstrukcyjne, w którym cały zespół dąży do wspólnego celu. Taka aktywność buduje zaangażowanie oraz poczucie wspólnoty ze wszystkimi uczestnikami. Zbudowanie sprawnej maszyny jest nadrzędnym celem, i chociaż poszczególne jej części czy etapy są budowane w podziale na miejsce grupy, nie ma miejsca na rywalizację między nimi.

Uczestnictwo we wspólnym budowaniu Maszyny Goldberga wzbudza w uczestnikach poczucie sprawczości oraz przekonanie, że razem mogą osiągnąć więcej, niż w pojedynkę. Często pierwszą reakcją grupy w momencie kiedy przedstawiamy wyzwanie które przed nimi stoi, jest niedowierzanie, że w ogóle zdołają jemu podołać. Po pierwszym szoku, kiedy już prace ruszają, to przekonanie ustępuje radości – z tworzenia, ze wspólnego eksperymentowania i współpracy grupowej. 

Maszyna Golberga jest atrakcją integracyjną, która dobrze sprawdza się, gdy celem spotkania jest przede wszystkim zabawa, lekka rozrywka czy też rozpoczęcie z przytupem jakiegoś długofalowego wspólnego przedsięwzięcia czy projektu. Może jednak, opatrzona odpowiednim warsztatem czy omówieniem, z powodzeniem stać się aktywnością, która realizuje cele team buildingowe, takie jak przyjrzenie się współpracy, komunikacji w zespole czy wyłonieniu i nazwaniu talentów w grupie.

W naszej ofercie o Maszynie Goldberga piszemy tutaj. 

2. Art Building – malarska atrakcja integracyjna

Nazwa Art Building to kombinacja team buildingu i sztuki, stąd nazwa tego programu, a czym się charakteryzuje oraz jakich efektów można się po nim spodziewać?

Art Building polega na wspólnym malowaniu wielkiego dzieła. Każdy podzespół odpowiedzialny jest za fragment całości. Wydarzenie przebiega w atmosferze współpracy i jedności, chociaż grupa jest podzielona na mniejsze brygady, nie ma tutaj w ogóle tendencji do rywalizacji. Zgodnie z deklaracjami uczestników, wspólne malowanie relaksuje, buduje poczucie wspólnoty oraz pozwala czerpać radość z twórczego działania. Zdarzają się osoby zaskoczone tym, że w ogóle potrafią coś namalować, bo nie sięgały po pędzel i farby od czasów lekcji plastyki.

Jest to lekki projekt, który odrywa od codzienności i dostarcza nietypowej dla większości pracowników rozrywki. Może stanowić doskonały dodatek do programu wyjazdu integracyjnego, pojawić się jako atrakcja integracyjna poprzedzająca konferencję czy inne spotkanie firmowe o bardziej formalnym charakterze.

3. Firmowy teledysk lip dub – filmowa atrakcja integracyjna

Kręcenie lip duba to kolejna propozycja atrakcji integracyjnej o twórczym charakterze. Zadaniem uczestników jest nakręcenie teledysku w formie lip duba. Praca nad scenariuszem to prawdziwe wyzwanie projektowe, w którym pojawia się planowanie, kreatywne burze mózgów a przy tym… doskonała zabawa w muzyką w tle. Uczestnicy projektów zaskakują nas pomysłami oraz niecodziennymi metamorfozami. Do dyspozycji mają magazyn pełen peruk, strojów, gadżetów, które wprowadzają luźną, imprezową atmosferę oraz inspirują. Lip dub to lekka i przyjemna atrakcja integracyjna, która buduje w grupie poczucie jedności – końcowa prezentacja filmu wywołuje salwy śmiechu oraz spontaniczne oklaski, wielokrotnie zdarzało nam się na prośbę grupy puszczać nagranie kilka razy! Co ważne, to filmu można wracać – przywołuje to wspomnienie wspólnie spędzonego, miłego czasu.

4. Gry scenariuszowe – team building i fabuła

W naszej ofercie mamy 3 gry scenariuszowe: The Cube, Na tropie zbrodni oraz Obcy są wśród nas. Różnią się one przede wszystkim otoczką fabularną. The Cube nawiązuje do kultowego filmu, celem zespołu jest wyjście z tajemniczego sześcianu, a jest to możliwe poprzez wykonanie szeregu zadań. Na tropie zbrodni to scenariusz detektywistyczny, w którym grupa rozwiązuje zagadkę o charakterze kryminalnym. Gra Obcy są wśród nas fabularnie nawiązuje do inwazji obcej cywilizacji a zadaniem uczestników jest… uratowanie świata.

Fabuła w grach ma na celu zwiększenie zaangażowania oraz atrakcyjności. Jednak to, co stanowi największą wartość w naszych programach scenariuszowych, to zadania team buildingowe wplecione w fabułę. Każde zadanie jest oddzielnym mini-projektem, który od uczestników wymaga planowania, podziału zadań, znalezienia rozwiązania poprzez dyskusję i sprawną komunikację. W ramach jednej gry grupa wykonuje 3 do 5 zadań, a każde z nich wymaga nieco innych umiejętności i zachowań. Sprawia to, że każdy znajdzie coś dla siebie – w jednym zadaniach będą miały okazję wykazać się osoby o umysłach analitycznych, a w innych – jednostki bardziej kreatywne. Każde zadanie – po jego wykonaniu, a przypadku takiej potrzeby również w trakcie – jest omawiane przez trenera. Omówienia mają na celu skłonienie uczestników do refleksji nad tym, jak współpraca wyglądała. Czas poświęcony na wspólną rozmowę na ten temat pozwala dostrzec różne mechanizmy funkcjonowanie grupy oraz jednostek w jej ramach.  Sprzyja też pogłębionej, a nie powierzchownej integracji. Jeśli spotkanie ma na celu nie tylko dostarczenie rozrywki, ale również powinno mieć charakter rozwojowy, gra scenariuszowa będzie najlepszym wyborem. Łączy przyjemne z pożytecznym.

 

Tym, co odróżnia gry scenariuszowe od Maszyny Goldberga czy Art Buildingu jest to, że większe grupy dzielimy na maksymalnie 15 osobowe grupy. W takim gronie możliwe jest przeprowadzenie wartościowej rozmowy, w której każdy może zabrać głos. Sprawia to, że integracja w ramach grupy jest bardziej pogłębiona. Jednocześnie, zwykle pojawia się między grupami tendencja do rywalizacji. Z jednej strony nakręca to do działania, ale z drugiej pozostaje w sprzeczności z ideą team buildingu, który ma za zadanie jednoczyć pracowników. Dlatego też, my jako trenerzy, staramy się wygaszać tego typu zachowania, a fabuły są tak skonstruowane, żeby sukces był możliwy tylko przy zjednoczonym wysiłku wszystkim podgrup. Jeśli jednak klientowi zależy przede wszystkim na budowaniu poczucia jedności, lepszym wyborem może się okazać Maszyna Goldberga czy też nakręcenie Lip Duba.

Jeśli mimo przeczytania powyższego tekstu nie wiesz, na jaką atrakcję integracyjną się zdecydować, zachęcamy do kontaktu. W rozmowie szczegółowo dopytujemy, jakie są oczekiwania, cele i charakterystyka grupy i pomagamy wybrać najlepsze rozwiązanie.