Blog

Atrakcje online dla zespołu – potrzeba czy kaprys?

23.07.2020 14:22

Z powodu pandemii zaczęliśmy robić to, co zawodowo potrafimy najlepiej, w wersji online. Mogłoby się wydawać, że w związku z podwyższonym poziomem stresu i niepewności, integracja online czy team building w wersji internetowej jest zwykłym kaprysem i uwaga osób zarządzających organizacją powinna być skupiona na innych obszarach jej funkcjonowania. W dzisiejszym artykule zajmiemy się polemiką z przykładowymi i oczywiście uzasadnionymi obiekcjami. Czy atrakcje online lub integracja online dla zespołów jest potrzebna? Przejdźmy do dyskusji.

Pracownicy mają dużo pracy i integracja online będzie niepotrzebnym obciążeniem.

 

Nie ulega wątpliwości, że poświęcenie czasu na integrację pracowników spowoduje, że praca się wydłuży. Nie nazwalibyśmy jednak tego niepotrzebnym obciążeniem, niejednokrotnie widzieliśmy i słyszeliśmy, z jakimi refleksjami, emocjami i doświadczeniami kończą uczestnicy spotkania integracyjne w wersji online i choć faktycznie, jest to dodatkowe obciążenie, z to, z całą pewnością, wartościowe. Coraz więcej zespołów jest rozproszonych, pracują z domów i nie mają możliwości nawiązania nowych znajomości. To znaczy, że w przypadku dynamicznie rozwijających się firm, team building czy integracja online jest czymś absolutnie niezbędnym, aby nowy pracownik poczuł się komfortowo i stał się częścią zespołu. Warsztaty nawet w postaci internetowej zmniejszają destrukcyjne dla samopoczucia poczucie anonimowości czy społecznej izolacji. Nawet jeśli zespół się zna, trudniej jest przez internet rozpocząć niezobowiązującą rozmowę z kimś, z kim nie mamy jeszcze wypracowanej dobrej relacji. Team building online powoduje występowanie nowych pozytywnych interakcji, które przekładają się na ogólną atmosferę w pracy.

 

Pracownicy pracują ze sobą od dłuższego czasu i atrakcje online nie są im potrzebne.

 

To przekonanie może być błędne z trzech powodów. Po pierwsze, może bazować na założeniu, a nie wiedzy – jeśli chcemy nagrodzić pracowników, warto zapytać, czego potrzebują. Team building online, krótszy dzień pracy, a może inna atrakcja internetowa dla zespołu – planszówka, quiz albo kalambury? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Po drugie, w zespołach, w których jest niewielka rotacja, często tworzą się mniej lub bardziej hermetyczne grupy. Spotkanie integracyjne w wersji internetowej może zmodyfikować usztywnioną strukturę i doprowadzić do powstania nowych relacji, od których zależy finalnie ogólny poziom satysfakcji z pracy. Po trzecie, tak jak w związku z długim stażem warto czasem wybrać się na randkę, tak samo nawet dobrze znający się pracownicy w zespole mogą czasami potrzebować odświeżenia i poznania się od innej strony. Czy aby na pewno wiesz, jakie 3 przedmioty zabraliby Twoi współpracownicy na bezludną wyspę? Integracja online umożliwia zaprezentowanie swoich odpowiedzi na tego typu pytanie, którego w trakcie videokonferencji przecież nikt nie zada. Można oczywiście zakwestionować: ale po co komu ta wiedza? Odpowiedź jest prosta. Im więcej znamy pozytywnych, nieszablonowych informacji na temat ludzi, z którymi pracujemy, tym cieplej o nich myślimy i mniej cierpimy na myśl o poniedziałku :).

Teamformacja

Przeczytaj również

Integracja na niskim parku linowym

Parki linowe w Polsce kojarzą się przede wszystkim z małpim gajem, indywidualnym wyzwaniem sprawnośc(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 15:03

Najlepsze pomysły na team building

Jesteś liderem zespołu i zastanawiasz się, jaką atrakcję na wyjazd integracyjny zaplanować dla swoic(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:36

Atrakcje outdoor czy indoor na wyjazd integracyjny - co lepiej wybrać?

Lepiej jest zaplanować team building wewnątrz czy w plenerze? Naszym zdaniem - zdecydowanie na (...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:08