Blog

Czy wyjazdy integracyjne mogą szkodzić?

30.09.2019 14:52

Tylko w lutym br. frazę „wyjazdy integracyjne” w wyszukiwarce Google wpisano ponad 89 tys. razy. Dla porównania – w lutym 2014 r. tych wyszukiwań było mniej o ponad 30 proc. Powyższe dane mogą świadczyć o tym, że wspólne wyjazdy nie są tylko chwilową modą, która dotarła do nas z Zachodu, ale realną potrzebą wielu organizacji.

Pojawia się pytanie, czy obserwowany wzrost zainteresowania aktywnościami integracyjnymi daje nam pewność, że są one warte swojej ceny?

Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2012 r. przez Vodafone UK sugerują, że dla wielu pracowników wyjazdy integracyjne bywają stratą czasu, a czasami są wręcz żenujące. Spośród przebadanych ponad 1000 osób 66 proc. przyznało, że czuło się zmuszonych do brania udziału w zaproponowanych aktywnościach, a 54 proc. nie zaobserwowało żadnej zmiany w pracy. Według ankiety najmniej skuteczną formą budowania zespołu były spływy kajakowe, paintball i inne ćwiczenia powodujące rywalizację i wzrost poziomu adrenaliny.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że odczucia pracowników i potrzeby organizacji pozostają ze sobą w opozycji. Co w takim razie sprawia, że wyjazdy integracyjne mimo dobrych intencji nie realizują założonych celów?

Dlaczego integracja nie działa?

Powodów jest kilka. Według Kate Mercer, autorki książki How to Build and Lead a Brilliant Organisation, główną przyczyną braku skuteczności zajęć integracyjnych jest trudność w połączeniu ich z pracą. To znaczy, że na przykład efektywna współpraca w drużynie paintballowej nie spowoduje, że nagle zespół będzie się skuteczniej komunikować i lepiej rozumieć na co dzień. To są dwa zupełnie różne konteksty, które, bez odpowiedniego omówienia, trudno jest połączyć.

Innym powodem jest kwestia wstydu. Należy pamiętać, że niektórzy pracownicy niezwykle cenią sobie swoją niezależność oraz przestrzeń osobistą i niechętnie angażują się we wspólne przeżywanie intensywnych emocji. Tym bardziej jeśli są do tego zmuszani. W takich sytuacjach presja może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i zwiększyć dystans pomiędzy pracownikami. Warto podkreślić, że przez pracodawcę są oni zobligowani do wspólnej pracy, a nie zabawy.

Innym często popełnianym błędem jest inwestowanie czasu i pieniędzy w gry rywalizacyjne. Niezależnie od tego, jak bardzo może się to wydawać rozrywkowe czy jednoczące, jeśli w zespole jest nierozwiązany, a nawet nienazwany konflikt, to tego typu aktywności tylko go nasilą. Nie znaczy to, że powinniśmy z nich zawsze rezygnować. Istota tkwi w przemyślanym doborze formy integracji do aktualnej kondycji grupy. W przeciwnym wypadku zrozumiały jest bunt i negatywne nastawienie do wyjazdów integracyjnych. Pracownicy oczekują wysłuchania, zrozumienia, poczucia, że mają na coś wpływ, i świadomości, że ich szef chce dla nich jak najlepiej. Kiedy jednak zamiast konstruktywnej burzy mózgów zostają wysłani na kajaki, są sfrustrowani i postrzegają czas jako stracony.

W jakie aktywności inwestować?

Wszystko zależy od kontekstu. Dla zgranej i sprawnie funkcjonującej grupy wachlarz możliwości jest szeroki. Team building rozumiany jako profesjonalne budowanie zespołu może wówczas pełnić funkcję dodatkowej formy rozwoju, podczas gdy warsztaty kulinarne, wspólne malowanie obrazu, rejs żaglówkami czy przejażdżka quadami pozwoli poznać znajomych z pracy od innej strony i przyjemnie spędzić czas.

Dla grupy, w której np. panuje napięta atmosfera czy obecne są trudności w komunikacji, należy rozważyć bardziej złożoną formułę warsztatów i nie oznacza to poszukiwania wyjątkowych atrakcji. Kluczową rolę odgrywa obecność trenera lub psychologa – bezstronnego obserwatora, który wysłucha różnych punktów widzenia, poprowadzi dyskusję oraz wypracuje z zespołem przydatne w codziennej pracy wnioski, pomysły czy strategie.

Dowodem na to jest praca doktorska Kennetha Stålsetta, który spędził z czterema ośmioosobowymi zespołami po 11 tygodni na statku. Podczas rejsów udzielał grupie informacji zwrotnych na temat jej funkcjonowania, prowadził dyskusje i warsztaty dotyczące ról grupowych oraz postaw. Po okresie treningowym przez cały rok sprawdzał trwałość wprowadzonych zmian. U większości zaobserwowano istotne różnice w późniejszym zachowaniu. Mimo pojawiających się nowych wyzwań, które mogły okazać się destrukcyjnym czynnikiem dla zaimplementowanych schematów, pracownicy przejawiali większą chęć zrozumienia drugiej osoby – jej potrzeb, motywacji oraz trudności.

Wnioski z cytowanej pracy są takie, że to nie sama aktywność powoduje zmianę, ale raczej fakt stworzenia odpowiedniej przestrzeni pracownikom do nauki i rozwoju, a co ważniejsze – do podzielenia się własnymi przeżyciami i przemyśleniami. Nie oznacza to, że team building musi być nudny – wręcz przeciwnie, publikacje naukowe sugerują, że rozrywka powinna urozmaicać i wzbogacać rozwojowe projekty. Wpływa pozytywnie nie tylko na zdolność przyswajania informacji i zaangażowanie, lecz także samopoczucie pracowników i sposób postrzegania firmy.

Podsumowując, organizatorzy wyjazdów integracyjnych powinni pamiętać o zadbaniu o balans między rozrywką a aktywnościami rozwojowymi, mając na uwadze aktualną kondycję zespołu, i stawiać na dostawców, którzy w swoich szeregach mają nie tylko specjalistów od montowania tyrolek, lecz także zespół trenerski przygotowany merytorycznie do pracy z grupami biznesowymi.

(Artykuł został opublikowany na łamach Miesięcznika Benefit, od którego otrzymaliśmy zgodę na powielenie tekstu na blogu)

Teamformacja

Przeczytaj również

Integracja na niskim parku linowym

Parki linowe w Polsce kojarzą się przede wszystkim z małpim gajem, indywidualnym wyzwaniem sprawnośc(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 15:03

Najlepsze pomysły na team building

Jesteś liderem zespołu i zastanawiasz się, jaką atrakcję na wyjazd integracyjny zaplanować dla swoic(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:36

Atrakcje outdoor czy indoor na wyjazd integracyjny - co lepiej wybrać?

Lepiej jest zaplanować team building wewnątrz czy w plenerze? Naszym zdaniem - zdecydowanie na (...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:08