Blog

Czy mindfulness może się przydać w Twojej firmie?

22.08.2019 15:04

W ostatnim czasie chyba nie sposób nie usłyszeć o uważności (ang. mindfulness). Stała się ona wyjątkowo popularnym pojęciem nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Przykładowo w samych Stanach Zjednoczonych już ponad 250 centrów medycznych regularnie oferuje swoim pacjentom treningi medytacji, a ten trend dopiero zaczyna rosną


Według twórcy najbardziej rozpoznawalnego i przebadanego naukowo treningu mindfulness (mindfulness based stress reduction), Jona Kabatta-Zina, uważność to obserwacja tego, co się dzieje w nas, w sposób nieoceniający i nieosądzający. Niezależnie od tego, jakie emocje czy myśli się pojawiają, istotą ćwiczenia jest nabranie do nich dystansu i rozwinięcie sztuki samoobserwacji. Podczas medytacji nie unika się nieprzyjemnych doznań ani nie lgnie do tych pozytywnych. Akceptuje się wszystko z taką samą otwartością i ciekawością, gdyż zgodnie z założeniami tylko taka postawa przynosi rezultaty, a dzięki regularnej praktyce można wiele zyskać.

W 2015 r. Bassam Khoury z Uniwersytetu Harvarda wraz ze współpracownikami przeprowadził analizę 29 badań i dowiódł, że ośmiotygodniowy trening medytacji istotnie obniża poziom stresu, lęku oraz objawów depresyjnych, a efekt utrzymuje się nawet do pięciu miesięcy. Rok wcześniej w artykule naukowym Mindfulness goes to work opisano badanie, w którym udowodniono, że nauka uważności za pośrednictwem internetu w biurze może równie skutecznie redukować stres oraz poprawiać zaangażowanie wśród pracowników.

Powyższe i inne, obiecujące badania doprowadziły do tego, że praktyka mindfulness zawitała również do największych korporacji, na przykład do Google. Wprowadzono tam program uważności Search Inside Yourself, który miał rozwijać między innymi inteligencję emocjonalną. Szkolenie okazało się na tyle skuteczne, że obecnie jest jednym z najbardziej obleganych szkoleń w firmie, a średni czas oczekiwania na uczestnictwo sięga nawet sześciu miesięcy.

Medytacyjny biznes

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w bazie literatury naukowej Google Scholar zarejestrowano ponad 120 000 nowych publikacji na temat uważności ‒ trzy razy więcej niż w poprzedniej dekadzie. Mimo tylu artykułów badacze wciąż nie uzyskali pełnej zgodności w swoich wnioskach.

Brak klarowności w rozumieniu pojęcia nie powstrzymuje jednak wydawnictw od sprzedaży poradników. Uważne jedzenie, Uważne rodzenie czy Uważne rodzicielstwo to tylko przykładowe tytuły z ponad 40 tys. dostępnych pozycji o uważności. Często autorzy książek nadinterpretują naukowe wnioski oraz obiecują niezwykłe i pozbawione problemów życie, co jest kłamstwem. To nie znaczy, że techniki medytacyjne nie działają. Jest wręcz przeciwnie, ale nie można ich traktować jako panaceum na wszystkie trudności, a z takim podejściem mamy obecnie do czynienia.

W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku dochód branży mindfulness przekroczył miliard dolarów. Trzeba powiedzieć wprost ‒ to już nie są skromne propozycje wykorzystania wschodnich filozofii życiowych, ale bardzo obiecująco prosperujące biznesy. Przykładowo, jedna z najbardziej znanych aplikacji mobilnych do medytacji Headspace obecnie wyceniana jest na 250 milionów dolarów.

Okazja czy zagrożenie dla firmy?

Wzrost popytu na dane dobro często powoduje zagrożenie obniżenia jakości dostarczanego produktu przez wchodzące na rynek firmy. To znaczy, że wraz ze wzrostem popularności mindfulness pojawia się coraz więcej niekompetentnych osób, mogących bardziej zaszkodzić, niż pomóc organizacji. W przypadku planowania treningu dla swojego zespołu powinniśmy być czujni i zadać sobie trzy pytania.

Po pierwsze, kim jest osoba prowadząca? W przypadku szkoleń miękkich dobrą praktyką jest zatrudnianie psychologów lub doświadczonych ludzi po szkoleniach trenerskich. Nie wystarczy dobrze znać się na mindfulness, by poprowadzić dobry warsztat. Warunkiem udanego szkolenia jest poprowadzenie go w taki sposób, by grupa uczestników czuła się komfortowo i dzięki temu była otwarta na nowe doświadczenia i wiedzę. Za tym zaś stoi cały arsenał narzędzi trenerskich, które mistrzowi zen mogą być zupełnie obce.

Po drugie, jaki konkretnie będzie to trening? Jaka jest jego skuteczność? Coraz łatwiej jest stosować rozwiązania przebadane naukowo w biznesie, więc korzystajmy z tego dobrodziejstwa. Jeśli chodzi o mindfulness, istnieją dwa programy, które doczekały się licznych badań ‒ trening redukcji stresu oparty na uważności (ang. MBSR) oraz terapia poznawcza oparta na uważności (ang. MBCT), wykorzystywana w psychologii klinicznej.

Warto zastanowić się, czy na pewno ten moment jest właściwy na tego typu trening? Zespoły można wspierać w różny sposób ‒ szkoleniami, team buildingiem, coachingiem, relaksującym wyjazdem integracyjnym, dniem wolnym czy chociażby premią. Zdarza się, że niewłaściwe dobranie metody wsparcia do obecnej kondycji i potrzeb zespołu może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Jeśli w firmie pojawiają się konflikty, lepiej zatroszczyć się o wyjaśnienie nieporozumień i zacieśnienie więzi, niż fundować trening mindfulness lub innego rodzaju niewłaściwą w tej sytuacji interwencję.

Podsumowując, treningi uważności są bardzo obiecującą i naukowo zweryfikowaną metodą wspierania zespołów w codziennej pracy. Łatwo jest jednak ulec przekonaniom o nieograniczonych możliwościach mindfulness, ale jak ze wszystkim, co modne, warto zachować zdrowy sceptycyzm i skorzystać z jego uroków we właściwym momencie. Pracownicy szybko oceniają, czy są traktowani poważnie i czy oferowane szkolenie będzie dla nich przydatne, czy pełni tylko funkcję łatania dziury.

(Artykuł został opublikowany na łamach Miesięcznika Benefit, od którego otrzymaliśmy zgodę na powielenie tekstu na blogu)

Teamformacja

Przeczytaj również

Integracja na niskim parku linowym

Parki linowe w Polsce kojarzą się przede wszystkim z małpim gajem, indywidualnym wyzwaniem sprawnośc(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 15:03

Najlepsze pomysły na team building

Jesteś liderem zespołu i zastanawiasz się, jaką atrakcję na wyjazd integracyjny zaplanować dla swoic(...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:36

Atrakcje outdoor czy indoor na wyjazd integracyjny - co lepiej wybrać?

Lepiej jest zaplanować team building wewnątrz czy w plenerze? Naszym zdaniem - zdecydowanie na (...) Czytaj więcej →

Teamformacja, 30.07.2021 13:08