Blog

Jak kreatywnie rozpocząć spotkanie z zespołem lub warsztat?

22.08.2019 14:22

Planujesz spotkanie z zespołem i nie wiesz jak zacząć? Mamy na to receptę. 

Jedna z najczęstszych obaw przed prowadzeniem spotkania jest taka, że zespół nie otworzy się, będzie stwarzać opór, będzie nieuważny oraz zupełnie z niego nie skorzysta. Nic dziwnego - często mają one prezentacyjny i rutynowy charakter, a zatem nie wymagają od pracowników aktywnego uczestnictwa i... nie ukrywajmy... są dobrą okazją do zaplanowania w myślach popołudniowych zakupów czy weekendu.

Niemniej jednak, oczywiście, są ważne i poruszają kwestie celów, planów, wyników czy problemów, więc znając niedoskonałą, ludzką naturę warto przełamać schemat i zaangażować pracowników w swoją prezentację!

Jak to zrobić? Poniżej znajduje się recepta na nietypowe rozpoczęcie spotkania z zespołem.

Cel: Grupa lepiej się poznaje, robi coś nieschematycznego, ma więcej energii oraz jest bardziej zaangażowana w prezentację. Wszyscy wprawiają się w dobry nastrój.

Czas trwania: 10-20 minut - w zależności od ilości osób

Co: Icebreaker ze śmiesznymi historiami uczestników. Uczestnicy mają zgadnąć autora danej historii.

Jak: Na początku mówimy, że zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy znają się dosyć dobrze, ale na pewno każdy ma jakąś historię, o której prawie nikt w grupie nie słyszał. Prosimy, żeby na kartce zapisali takie wydarzenie, którym chcieliby się podzielić (im bardziej zabawne, dziwne, niezwykłe tym lepiej) oraz informujemy, że nie należy się nigdzie podpisywać!

Następnie losujemy jedną z zebranych kartek i czytamy na głos na przykład „Przez dwa dni pracowałem jako asystent premiera” lub ,,Wpadłem do studzienki kanalizacyjnej" czy ,,Moi rodzice mają w domu węża". Grupa próbuje odgadnąć, kto może być autorem tej kartki. Przez pierwszych kilkanaście/kilkadziesiąt sekund wytypowane osoby się nie odzywają. Kiedy pomysły się wyczerpią, osoba, której przytrafiła się dana historia wstaje i wprowadza w szerszy kontekst ciekawostki na swój temat.

Zachęcamy do stosowania i życzymy powodzenia! : )

Teamformacja

Przeczytaj również

Co zrobić, żeby spotkania online były atrakcyjniejsze?

Od czas pandemii poprowadziliśmy ponad 20 zajęć online. Mamy w związku z tym różne wnioski i chętnie się nimi z Wami podzielimy. Czytaj więcej →

Teamformacja, 09.06.2020 13:55

Praca zdalna to nie tylko plusy

Praca zdalna daje niewątpliwie wiele korzyści, natomiast brak możliwości spotkania się i ograniczenie bezpośredniego kontaktu zwiększa ryzyko poczucia izolacji, samotności, co może przełożyć się na wyczerpanie emocjonalne, mniejsze zaangażowanie i – w konsekwencji - wypalenie zawodowe. Czytaj więcej →

Teamformacja, 18.05.2020 16:55

Zespołowy X Factor

Co jest magicznym, zespołowym, czynnikiem X, który sprawia, że wszystko inne przychodzi bardziej naturalnie i wydaje się łatwiejsze? Czytaj więcej →

Teamformacja, 07.02.2020 11:40